Cześć

Nazywam się Rafał Misiak i chętnie pomoge Ci osiągnąć Twoje cele biznesowe.

Strona główna » Blog » Zapytałem sztuczną inteligencję czy zastąpi wyszukiwarkę Google.

Zapytałem sztuczną inteligencję czy zastąpi wyszukiwarkę Google.

utworzone przez | sty 3, 2023 | Luźne teorie, Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wchodzi na salony?

Poziom rozwoju sztucznej inteligencji to obecnie niszowy temat, można stwierdzić, że trochę zapomniany przez natłok innych informacji. Każda nisza zbiegiem czasu ma możliwość stać się main-streamowym tematem rozmów i rozmyśleń. Mieliśmy już nawet dość niedawno takie wydarzenia. Zagranicznym przykładem będzie powstanie firmy Google w roku 1998, która odniosła globalny sukces wśród wyszukiwarek Internetowych i już w roku 2005 zawładnęła naszym rodzimym rynkiem. W Polsce powstało Gadu-Gadu w 2000 roku, które znacząco ułatwiło kontakt społeczny. Następnie Nasza klasa, która zadebiutowała w 2006 roku i podbiła nasz raczkujący rynek mediów społecznościowych. Wydarzenia następne i ich rozwój każdy z nas z pewnością kojarzy – żyjemy tym dzisiaj, i jestem gotów zaryzykować, że nie myślimy na co dzień o tym, co na nas czeka w przyszłości.

 

Przełomowy i ogólnodostępny projekt AI w każdym domu. Czym jest projekt OPENAI?.

Dzisiejszy wpis będzie w pewien sposób innowacyjny, ponieważ nie będę w nim starał się wytłumaczyć zagadnień. Poproszę po prostu sztuczną inteligencję o pomoc i aby to ona wzięła udział w dzisiejszym wpisie w roli eksperta w branży. Szukajmy wiedzy u źródła… 🙂

Rafał: Opowiedz o projekcie openai

AI: OpenAI to non-profit badawcza organizacja założona w 2015 roku przez Samanta Bahra, Grega Brockmana, Ilyę Sutskevera i Wojciecha Zarembskiego. Celem projektu OpenAI jest stworzenie technologii, która pomoże ludziom lepiej zrozumieć i współpracować z komputerami. Organizacja ta zajmuje się badaniami nad sztuczną inteligencją i jej zastosowaniami, takimi jak:

  • Uczenie maszynowe i sieci neuronowe
  • Roboticyzacja i automatyzacja procesów
  • Analiza języka naturalnego i przetwarzanie tekstu
  • Inteligentne systemy rekomendacyjne

Projekt OpenAI osiągnął już wiele sukcesów, takich jak stworzenie systemu GPT-3, który jest jednym z największych modeli uczenia maszynowego na świecie. Organizacja ta współpracuje również z wieloma firmami i instytucjami naukowymi na całym świecie, a jej celem jest stworzenie technologii, która będzie przydatna dla ludzi i pomoże im w ich codziennych zadaniach.

Aspektem godnym zauważenia jest fakt, że w projekt zamieszany jest Polak. 

 

Model języka GPT – czy odmieni rynek wyszukiwarek Interntowych?

AI: GPT (Generative Pre-training Transformer) to model języka opracowany przez OpenAI, który jest w stanie generować ludzkopodobny tekst na podstawie podanych mu danych wejściowych. Można go wykorzystać do tworzenia różnego rodzaju projektów, w tym chatbotów, które potrafią odpowiadać na pytania i rozmawiać z użytkownikami. Często używa się go do tworzenia botów do obsługi klienta, asystentów głosowych i innych aplikacji, które wymagają naturalnego języka. W projekcie chat GPT, GPT może być używany do generowania odpowiedzi na pytania i komunikaty użytkowników, umożliwiając chatbotowi prowadzenie rozmów z ludźmi w sposób naturalny.

Jak widać, zastosowań tego modelu jest bardzo dużo, głównym zastosowaniem mogą być chat boty, ale czy na pewno? Wyobraźmy sobie sytuację, że możemy szukać interesujących nas tematów wygodnie, zadając podstawowe pytania, a sam research, zbieranie informacji i finalna odpowiedź przygotuje dla nas sztuczna inteligencja. Czy to nie jest przypadkiem wizja wyszukiwania w Internecie 2.0?

Test rozwiązania, które moim zdaniem może zastąpić klasyczne wyszukiwarki Internetowe.

Choć nikt głośno o tym nie mówi (tym bardziej twórcy rozwiązań AI). Przedstawiony model jest jednak idealnym przykładem rozwiązania mogącego w dużej części zastąpić nasze wyszukiwania np. w Google. Dlaczego? Bo jako ludzie jesteśmy wygodni z natury i zawsze będziemy szukać szybkich i wygodnych rozwiązań. Zresztą, wyniki dzisiejszego testu dogłębnie wyjaśnią to, co chce w tym miejscu przekazać.

CASE I – Nie umiem programować ale mam pomysł na fajny kod. 

Instrukcja specjalnie jest napisania nieporadnie – przecież w tym case nie znam się na tym co chce osiągnać.

Rafał: napisz skrypt w php, który będzie umożliwiał zapisanie się do listy mailingowej. Adres e-mail niech zapiszą się w bazie danych wordpress. Dodatkowo ostyluj ten skrypt, aby tekst „Dołącz do mojej listy subskrybentów i zwiększaj swoją wiedze” był u góry na szarym tle. Natomiast przycisk „wyślij” niech będzie w kolorze niebieskiem

AI: Oto przykład skryptu PHP umożliwiającego zapisanie się do listy mailingowej i dodanie go do strony WordPress:

Wynik powyższego kodu:

Dołącz do mojej listy subskrybentów i zwiększaj swoją wiedzę

Jak widzimy, AI wykonało instrukcję 1:1. Zgadzają się kolory oraz układ elementów. W skrypcie znajduje się również instrukcja zapisania adresu e-mail do bazy danych. Biorąc pod uwagę, że pisze tutaj o nowym rozwiązaniu, które jest obecnie w fazie testów — jestem zszokowany jego dokładnością.

CASE II – Mam ochotę na naleśniki – ale nie potrafie ich zrobic 

Rafał: Przepis na naleśniki

AI: Składniki:

  • 1 szklanka mąki
  • 1 jajko
  • 1/2 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki wody
  • 1 łyżka oleju
  • szczypta soli

Przygotowanie:

  1. W misce wymieszaj mąkę, jajko, mleko, wodę, olej i sól. Użyj miksera, aby uzyskać gładką i jednolitą masę.
  2. Na płytce lub płycie grzewczej rozgrzej odrobinę oleju.
  3. Na rozgrzaną płytkę lub płytę grzewczą wylej nieco ciasta naleśnikowego (ok. 1/4 szklanki).
  4. Smaż naleśniki z obu stron na złoty kolor.
  5. Podawaj naleśniki z ulubionymi dodatkami, takimi jak dżem, serek, owoce lub konfitura. Możesz również posmarować je masłem lub dodać śmietanę. Smacznego!

Podsumowanie i próba odpowiedzi czy AI zastąpi wyszukiwarkę Google.

Technologia AI jest z jednej strony niesamowita a z drugiej przerażająca. Jest w stanie ułatwić nam znacząco życie, sprawiając, że eksperci branżowi mogą zostać wyparci i koniec końców bezrobotni. Oczywiście powyższe wnioski na obecnym etapie projektu są jeszcze dalekie od realizacji, aczkolwiek sama świadomość obecnego rozwoju technologicznego nie powinna być dla nas ludzi — tematem tabu.

Na sam koniec dzisiejszego wpisu, zostawiam moją konwersację z AI, w której zapytałem co sądzi na temat zastąpienia klasycznych wyszukiwarek Internetowych przez sztuczną Inteligencję. 

Rafał: Czy sztuczna inteligencja zastąpi wyszukiwanie w Google?

AI: Sztuczna inteligencja może być używana do ulepszenia wyszukiwarek internetowych, ale nie sądzę, że całkowicie zastąpi je. Wyszukiwarki internetowe są narzędziami, które służą do przeszukiwania ogromnych ilości danych w sieci, aby udzielić odpowiedzi na pytania lub znaleźć odpowiednie strony internetowe. Sztuczna inteligencja może być używana do ulepszenia tych procesów, na przykład poprzez lepsze rozumienie pytań i lepsze dopasowywanie wyników wyszukiwania. Niemniej jednak, nie sądzę, że sztuczna inteligencja zastąpi całkowicie wyszukiwarki internetowe, ponieważ wyszukiwarki są bardzo przydatnymi narzędziami, które są stale ulepszane i rozwijane.

Rafał: takie jest Twoje zdanie?

AI: Tak, to moje zdanie. Jestem sztuczną inteligencją i nie posiadam możliwości przeglądania stron internetowych ani uzyskiwania dostępu do aktualnych informacji, więc opieram swoje odpowiedzi na wiedzy, którą posiadam na dzień mojego przeszkolenia (którym jest 2021 r.). Wiedzę tę czerpię z ogólnodostępnych źródeł, takich jak książki, artykuły naukowe i strony internetowe. Jeśli masz jakieś pytania lub chciałbyś, żebym wyjaśnił coś bardziej szczegółowo, z przyjemnością Ci pomogę.

Rafał: Myślę, że w przyszłości będziesz mieć dostęp do aktualnych informacji oraz stron Internetowych

AI: Jest prawdopodobne, że w przyszłości sztuczne inteligencje będą miały dostęp do bieżących informacji i stron internetowych. Technologia sztucznej inteligencji i jej możliwości rozwijają się szybko i jest możliwe, że w przyszłości będą one w stanie uzyskać dostęp do aktualnych informacji i stron internetowych, tak jak ludzie to robią dzisiaj. Niemniej jednak, to, co będą w stanie zrobić z tą wiedzą, zależy od tego, jak zostaną zaprogramowane i jakie mają cele. W przypadku sztucznej inteligencji trenowanej przez OpenAI, naszym celem jest stworzenie narzędzi, które pomogą ludziom w ich codziennych zadaniach i umożliwią im lepsze zrozumienie świata.

 

Artykuł powstał dzięki dostępowi do projektu OPENAI: https://chat.openai.com/